CHOLESTEROL

Podwyższony cholesterol jest przez medycynę akademicką uważany za głównego winowajcę chorób sercowo – naczyniowych. Jednak w blaszce miażdżycowej jest go zaledwie 10%, a pacjenci z bardzo wysokim poziomem HDL określani są jako „ długowieczni”. Naturoterapeuci, zielarze – fitoterapeuci i lekarze holistyczni są zgodni : to nie cholesterol jest szkodnikiem, a tylko jego frakcja LDL i to wyłącznie ta, która jest zmieniona zapalnie. Natomiast za zmiany zapalne LDL odpowiedzialne są CUKRY, a nie tłuszcze ! Dlatego dobre tłuszcze, jak np. olej z ogórecznika, olej z lnianki, olej krokoszowy, tak wspaniale zmniejszają stany zapalne i pomagają wątrobie utylizować szkodliwy LDL. 

 Cholesterol jest niezbędny dla naszego zdrowia , to z niego przecież produkowane są m.in. nasze hormony płciowe, odpowiadające za naszą młodość, witalność i libido ;-). Zbyt drastyczne obniżenie cholesterolu baaardzo nam szkodzi i nas postarza. Pokarmy, które wspierają prawidłowa pracę wątroby i przemiany cholesterolowe to przede wszystkim 

-płatki owsiane

-czosnek surowy, kiszony i czarny

-wyciągi z karczocha

-rdest ptasi, oman wielki, lukrecja

-GRZYBY : reishi, lakownica, płomienica zimowa, twardziak jadalny, boczniak ostrygowaty.. – wszystkie one rosną u nas, w Polsce 🙂

Psychobiologia pyta w tym przypadku : czy czujesz się osamotniony, czy uważasz, że ze wszystkim musisz sam sobie poradzić? A może chcesz mieć wszystko pod kontrolą, bo nikt inny nie ogarnie tego tak dobrze jak Ty?

Dla ajurwedy to zaburzenie bioenergii KAPHY, związanej z tkanką tłuszczową, oraz bioenergia PITTA odpowiedzialnej między innymi za pracę wątroby, która przetwarza tłuszcze. Ajurweda nie wyróżnia tutaj cholesterolu  jako jakiegoś szczególnie znaczącego czynnika – nie przypisuje mu aż takiego znaczenia, jak medycyna współczesna, w zaburzeniach układu sercowo – naczyniowego. Przywrócenie zaburzonych energii do równowagi  wprowadza  harmonię w gospodarce lipidowej.

W codziennej dbałości o właściwy poziom cholesterolu bardzo pomaga styl życia i codzienne nawyki oraz  właściwa dieta, które  są kluczowymi czynnikami regulującymi  energie w naszym ciele z punktu widzenia ajurwedy. Wątrobę regenerują gorzkie zioła, a na poziom cholesterolu i gospodarkę lipidową cuuudownie działa oddech bhastrika – opis praktyki znajdziesz również na blogu.

autor Anna Walacik