Ajurweda

Wedy, w których spisana jest wiedza ajurwedy mają ponad 5 tysięcy lat i są uznane za najstarszy znany przekaz pisemny ludzkiej cywilizacji przetrwały do dzisiejszego dnia. Ajurwedę uważa się za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę medycyny chińskiej, arabskiej, greckiej; wykorzystuje ją medycyna współczesna, homeopatia, naturoterapia, czy aromatoterapia.

AYUSH znaczy ŻYCIE – coś znacznie większego niż tylko chronologiczne trwanie; to jednoczesne istnienie na poziomie ciała, zmysłów, umysłu i duszy.

WEDA to WIEDZA, nauka.

AJURWEDA – WIEDZA O ŻYCIU.

To dużo szersze spojrzenie niż proponuje dzisiejsza medycyna akademicka.

Ajurweda uznaje odczucia zmysłowe, instynkty biologiczne, emocje, uczucia, sferę mentalną i duchową za integralną część zdrowia człowieka. Według ajurwedy Człowiek jest kombinacją pięciu elementów. Wszechświat i środowisko również składają się z tych 5 elementów i w tym znaczeniu człowiek jest mikrokosmosem otaczającego go makrokosmosu. 

PRZESTRZEŃ wypełnia wszystkie puste miejsca w naszym ciele np. w uszach, nosie, płucach

POWIETRZE przejawia się w ruchu serca, stawów, jelit

OGIEŃ znajduje się w inteligencji, wzroku, bierze udział w trawieniu i przyswajaniu

WODA jest częścią plazmy, krwi, śluzu, śliny

ZIEMIA występuje w takich strukturach jak tłuszcz, mięśnie, skóra, paznokcie.

 

We wszystkich tych strukturach, w każdej komórce i każdym organellum komórkowym przejawia się Kosmiczna Inteligencja Wszechświata – MAHAT. To ona sprawia, że kwiat rośnie ku słońcu, a jego korzenie w głąb ziemi, że z nasiona dębu wyrośnie tylko dąb, a nie na przykład lipa, czy klon, że z dwóch komórek płciowych po całkiem niedługim czasie powstaje tak złożona i skomplikowana istota – dziecko.

Człowiek jest formą, poprzez którą przejawia się istota Życia i według ajurwedy posiada Duszę, Umysł, Inteligencję, Ego, 5 zmysłów percepcyjnych (słuch, dotyk, wzrok, smak, węch) 5 zmysłów operacyjnych, 5 nieuchwytnych elementów (dźwięk, czucie, barwa, smak, zapach) 5 elementów fizycznych (przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia) . Ciało przyczynowe, ciało subtelne i ciało fizyczne. Ajurweda nie leczy objawów choroby przez podawanie wybiórczo działających leków. Ajurweda jest filozofią życia prowadzącą do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem, uczuciami i zmysłami, a to pomaga człowiekowi w kontakcie z jego własną duszą. Traktuje Pacjenta nie jako tylko ciało, lecz jako istotę duchową mającą ciało, zmysły i umysł. Celem jest przywracanie pełni zdrowia we wszystkich aspektach i na wszystkich poziomach, a nie tylko wyeliminowanie uciążliwych objawów ciała fizycznego. Zdrowy, spokojny i spełniony człowiek jest spójny – to, co czuje, myśli i robi jest ze sobą zgodne, współgra. Choroba jest sygnałem, że gdzieś przepływ życia został utrudniony lub zablokowany.

Jeżeli jest Ci to bliskie, zapraszam do kawałka wspólnej drogi, w której namierzymy Twój sposób osiągnięcia szeroko pojętego dobrostanu. Bo życie warto przeżyć na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Przychodzimy na ten świat z niezbywalnym prawem do wolności, szacunku i miłości, które sami możemy sobie dać. Wybór drogi należy do Ciebie.