Ajurweda

Ajurweda mówi wprost : zdrowia nie można dostać w tabletce. Zdrowie można budować. Dzień po dniu. I ajurweda dobrze wie jak to robić. Sprawdza to doświadczalnie przez ponad 5 tysięcy lat, obserwując ciało człowieka, umysł, nasze emocje, nasze współistnienie z otaczającym nas światem, to jak my wpływamy na przyrodę i jak przyroda wpływa na człowieka. Ajurweda wie, że jesteśmy częścią wszechświata, mikrokosmosem w otaczającym nas makrokosmosie. Mówi, że powinniśmy próbować harmonijnie współżyć z otaczającym nas światem, bo jesteśmy od niego zależni. Przecież nasze oddychanie nie utrzyma nas przy życiu, jeżeli we wdychanym powietrzu nie będzie tlenu. Czyli, jeżeli wytniemy np. wszystkie drzewa, a wiemy przecież, że one produkują tlen, to na nic nam się zda sprawna wentylacja płuc, bo do życia potrzebujemy tlenu. Nasza dbałość o zdrowie musi mieć więc szerszy kontekst, niż tylko zajęcie się swoim ciałem, musi zawierać również dbałość o świat, w którym żyjemy i na który wpływamy, dbałość o relacje z innymi ludźmi, dbałość o nasze myśli, emocje i uczucia. Wymaga od nas wzięcia odpowiedzialności za to jak żyjemy. Tylko my sami znamy nasze potrzeby, znamy nasze myśli, czy uczucia. Tylko my sami potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy praca od rana do nocy jest dla nas koniecznością, czy może pretekstem, aby pod przykrywką zapewnienia dzieciom dobrego startu, nie zajmować się budowaniem relacji z nimi ? Czy oglądanie horroru sprzyja naszemu samopoczuciu, czy kolejna ognista dyskusja o polityce podnosi nas na duchu, czy raczej przybija ? Czy kolejny ultra maraton buduje nasze ciało, czy raczej osłabia ? Czy chcemy nowy samochód / telefon …. bo są nam potrzebne do sprawnego funkcjonowania w życiu, czy dobrze wyglądają w otoczeniu, potwierdzają naszą wartość ( a przy okazji te wyrzucone zaśmiecają naszą planetę ). Czy obfita kolacja o 22.00 jest konieczna, choć wiemy, że źle wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę ? Na te i miliony innych pytań, musimy odpowiedzieć sobie sami. Szczerze. Potem zastanowić się, co sami możemy zmienić, co damy radę ulepszyć, nad czym musimy popracować, a gdzie sięgnąć po pomoc z zewnątrz, bo sami nie mamy wiedzy, czy umiejętności; podjąć decyzję o zmianach i spróbować wcielić je w życie. Raz lepiej, raz gorzej, raz szybciej, raz wolniej, ale zawsze biorąc za nie odpowiedzialność. Ajurweda mówi, że właśnie to czyni nas panami swojego losu. Losu, który dzień po dniu budujemy. To w ajurwedzie poziom sattvy, najwyższy poziom świadomości dostępny, tu, na ziemi, człowiekowi. Sattva to poziom SPOKOJU. Ajurweda wyróżnia jeszcze poziom radżasu , który nazywa poziomem DZIAŁANIA , oraz poziom tamasu, oznaczający BIERNOŚĆ, inercję. Ajurweda to nauka o życiu. Jeżeli dołączymy do niej zdobycze współczesnej nauki, wiedzę medycyny konwencjonalnej i mądrość medycyny ludowej, możemy jako ludzkość, zacząć zdrowieć. Tego nam wszystkim z głębi serca życzę.

Czytaj więcej

Ajurweda

Wedy, w których spisana jest wiedza ajurwedy mają ponad 5 tysięcy lat i są uznane za najstarszy znany przekaz pisemny ludzkiej cywilizacji przetrwały do dzisiejszego dnia. Ajurwedę uważa się za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę medycyny chińskiej, arabskiej, greckiej; wykorzystuje ją medycyna współczesna, homeopatia, naturoterapia, czy aromatoterapia.

AYUSH znaczy ŻYCIE – coś znacznie większego niż tylko chronologiczne trwanie; to jednoczesne istnienie na poziomie ciała, zmysłów, umysłu i duszy.

WEDA to WIEDZA, nauka.

AJURWEDA – WIEDZA O ŻYCIU.

To dużo szersze spojrzenie niż proponuje dzisiejsza medycyna akademicka.

Ajurweda uznaje odczucia zmysłowe, instynkty biologiczne, emocje, uczucia, sferę mentalną i duchową za integralną część zdrowia człowieka. Według ajurwedy Człowiek jest kombinacją pięciu elementów. Wszechświat i środowisko również składają się z tych 5 elementów i w tym znaczeniu człowiek jest mikrokosmosem otaczającego go makrokosmosu.

PRZESTRZEŃ wypełnia wszystkie puste miejsca w naszym ciele np. w uszach, nosie, płucach

POWIETRZE przejawia się w ruchu serca, stawów, jelit

OGIEŃ znajduje się w inteligencji, wzroku, bierze udział w trawieniu i przyswajaniu

WODA jest częścią plazmy, krwi, śluzu, śliny

ZIEMIA występuje w takich strukturach jak tłuszcz, mięśnie, skóra, paznokcie.

 

We wszystkich tych strukturach, w każdej komórce i każdym organellum komórkowym przejawia się Kosmiczna Inteligencja Wszechświata – MAHAT. To ona sprawia, że kwiat rośnie ku słońcu, a jego korzenie w głąb ziemi, że z nasiona dębu wyrośnie tylko dąb, a nie na przykład lipa, czy klon, że z dwóch komórek płciowych po całkiem niedługim czasie powstaje tak złożona i skomplikowana istota – dziecko.

Człowiek jest formą, poprzez którą przejawia się istota Życia i według ajurwedy posiada Duszę, Umysł, Inteligencję, Ego, 5 zmysłów percepcyjnych (słuch, dotyk, wzrok, smak, węch) 5 zmysłów operacyjnych, 5 nieuchwytnych elementów (dźwięk, czucie, barwa, smak, zapach) 5 elementów fizycznych (przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia) . Ciało przyczynowe, ciało subtelne i ciało fizyczne. Ajurweda nie leczy objawów choroby przez podawanie wybiórczo działających leków. Ajurweda jest filozofią życia prowadzącą do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem, uczuciami i zmysłami, a to pomaga człowiekowi w kontakcie z jego własną duszą. Traktuje Pacjenta nie jako tylko ciało, lecz jako istotę duchową mającą ciało, zmysły i umysł. Celem jest przywracanie pełni zdrowia we wszystkich aspektach i na wszystkich poziomach, a nie tylko wyeliminowanie uciążliwych objawów ciała fizycznego. Zdrowy, spokojny i spełniony człowiek jest spójny – to, co czuje, myśli i robi jest ze sobą zgodne, współgra. Choroba jest sygnałem, że gdzieś przepływ życia został utrudniony lub zablokowany.

Jeżeli jest Ci to bliskie, zapraszam do kawałka wspólnej drogi, w której namierzymy Twój sposób osiągnięcia szeroko pojętego dobrostanu. Bo życie warto przeżyć na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Przychodzimy na ten świat z niezbywalnym prawem do wolności, szacunku i miłości, które sami możemy sobie dać. Wybór drogi należy do Ciebie.