DEPRESJA

Już dzisiaj ocenia się, że jest ona najczęstszą postacią zaburzeń psychicznych i jej częstotliwość wciąż rośnie.

Według psychobiologii depresja jest sposobem na przetrwanie konfliktu emocjonalnego, w którym człowiek nie ma sił ani na walkę ( tryb męski reakcji ), ani na ucieczkę ( tryb kobiecy radzenia sobie z konfliktem ). Najczęściej dotyczy konfliktów stref płci/posiadania. To stan, gdzie biologia mówi  : „ bierność uratuje nam życie”.

Depresja leży również u podłoża wszystkich uzależnień i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W depresji mózg staje się celem sam dla siebie.

Psychiatra i mistyk, David R. Hawkins mówi, że w depresji tak naprawdę trzeba poradzić sobie z lękiem przed przyszłością.  A przecież przyszłości nie znamy, więc możemy bać się wyłącznie naszych wyobrażeń o niej, czyli np. niespełnienia naszych oczekiwań w stosunku do życia.

Ajurweda wiąże depresję z zaburzeniem bioenergii w ciele człowieka i w zależności od  tego, która dosza ( bioenergia ) jest zaburzona rozróżnia depresję typu VATA,  PITTA  i  KAPHA. 

Depresja typu VATA ( energia przestrzeni i powietrza ) to stłumiona siła życiowa, niemożność wykonania ruchu. Objawia się lękiem, nerwowością i bezsennością. Jej przyczyną jest przemoc emocjonalna.  Wsparciem leczenia jest tutaj wprowadzenie regularności i stabilnej rutyny dnia codziennego, oraz diety równoważącej doszę vata. 

Depresja typu PITTA ( energia ognia i wody ) to niemożność strawienia wszelkiego rodzaju emocji, doświadczeń, jedzenia. Objawia się agresją, brutalną formą ekspresji i skłonnością do autodestrukcji i samookaleczenia. Przyczyna związana jest z nadużyciem fizycznym lub słownym. Tu równoważymy doszę pitta dietą, jogą, oddechem i medytacją. Ta forma depresji najbardziej wymaga interwencji lekarskiej.

Depresja typu KAPHA  ( energia ziemi i wody ) to niemożność połączenia / włączenia się w życie. Wiąże się z letargiem, ospałością, zniechęceniem, spowolnionymi reakcjami lub ich brakiem. Objawia się psychicznym  wyczerpaniem z napadami poczucia kompletnej bezwartościowości i bardzo często towarzyszą jej zaburzenia odżywiania i otyłość. W pierwszej kolejności wprowadzamy dietę równoważącą bioenergię kapha.  Bardzo pomaga kilkudniowy post sokowy na soku z jabłek, jak też regularne ćwiczenia oddechowe i fizyczne. 

Dla wszystkich typów konstytucji energetycznych i związanych z nimi zaburzeń nastroju i depresji pomocne są zioła :  szafran, lawenda, rozmaryn, kozłek lekarski, rumianek, dziurawiec ( wyciąg alkoholowy lub litofilny – działa synergistycznie, czyli nasila działanie leków przeciwdepresyjnych ), żeń-szeń. Szafran i dziurawiec hamują wychwyt zwrotny serotoniny.

Bardzo dobre właściwości tonujące mają tu olejki eteryczne z lawendy wąskolistnej,  rozmarynu, oraz goździkowy,  które swobodnie przenikając barierę krew-mózg, działają praktycznie natychmiast.          Z kolei eugenol zawarty w olejku goździkowym ma strukturę chemiczną bardzo podobną do dopaminy – „naszego hormonu szczęścia”.

Zanim uporamy się z konfliktem emocjonalnym leżącym u podłoża depresji, warto wdrożyć ajurwedyjskie sposoby wspierania leczenia. W każdej  chorobie, szczególnie zaś  psychicznej,  zarówno psychobiologia, jak i ajurweda są naturalnymi metodami wspierającymi leczenie konwencjonalne, często pozwalają znacznie ograniczyć konieczność farmakoterapii. 

 

autor    Anna  Walacik