JOD
Niedobór jodu jest traktowany jako światowy problem zdrowia publicznego, a to ze względu na swój zasięg i skutki. Problem ten dotyka prawie 2 bilionów ludzi i został potraktowany przez Światową Organizację Zdrowia, jako jeden z głównych czynników mających wpływ na stan zdrowia całej populacji. Europa plasuje się na pierwszym miejscu pod względem liczby mieszkańców dotkniętych niedoborem jodu.
Główne objawy wynikające z niedoboru jodu to najczęściej: brak energii, uczucie zmęczenia, przybieranie na wadze oraz uczucie chłodu towarzyszące nam cały dzień. Niedobór jodu objawia się również na skórze, która jest bardziej sucha, podatna na uszkodzenia i zaczerwienienia. Brak jodu wpływa też na stan zdrowia psychicznego – pierwiastek ten wspiera działanie układu nerwowego, uspokaja i usprawnia myślenie oraz wpływa na rozwój intelektualny dziecka.
Najlepiej wchłania się przez skórę ( tak jak i magnez ),mimo to w wielu krajach WHO wprowadziło obowiązek jodowania soli jednocześnie rekomendując unikania soli?Zarówno niedobór jak i nadmiar jodu są szkodliwe dla zdrowia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dłuuugi pobyt nad morzem, najlepiej polskim i najlepiej gdy morze jest zimne i jest sztorm;) Inny, prosty sposób na suplementację tego pierwiastka : przed spaniem nakrop 1 kroplę jodyny na nadgarstek i rozetrzyj drugim nadgarstkiem – pozostanie brązowa plama. Jeżeli rano nadgarstki będą czyste, oznacza to, że Twój organizm potrzebuje jodu. Nakrapiaj 1 kroplę jodyny co wieczór, do momentu aż rano nadgarstki będą nadal brązowe. Zrób przerwę i sprawdź stan jodu w Twoim organizmie po miesiącu nakrapiając kropelkę.
autor  Anna Walacik