AUTOMASAŻ
nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny dla naszego zdrowia jest dotyk. Dziecko, które nie jest dotykane umiera, choć ma zapewnione wszystkie inne podstawowe potrzeby życiowe.
W zależności od czasu, którym dysponujemy, masaż może trwać dwie – trzy minuty, jeżeli spieszymy się do zajęć, lub nawet pół godziny, jeżeli mamy ochotę dopieścić siebie w wolny dzień.
Przygotowujemy swój, dobrany do potrzeb, nastroju, czy pory roku olej, możemy podgrzać go w ciepłej wodzie, w podgrzewaczu do olejów – uważając, aby go nie przegrzać, lub po prostu w dłoniach, pocierając nimi energicznie po nabraniu w nie oleju. Uniwersalnym olejem , łagodzącym wszystkie bioenergie jest olej słonecznikowy, jest on też silnie nawilżający i łagodzący, a słonecznik rośnie w naszym środowisku. Zawsze do masażu wybieramy olej nierafinowany, pozyskiwany przez tłoczenie na zimno. Takiego oleju nie podgrzewamy powyżej 40 st.C, aby nie utracił cennych właściwości. Zaczynamy od nałożenia oleju na całe ciało. Twarz masujemy delikatnie ruchami na zewnątrz , ku górze i kolistymi. Masujemy płatki uszu po krawędzi, która jest reprezentacją kręgosłupa, doły nadobojczykowe ruchami od środka na zewnątrz, aby poruszyć limfę w kierunku węzłów chłonnych, oraz szyję ku górze i ku dołowi wzdłuż dużych naczyń krwionośnych i limfatycznych. następnie wcieramy olej w całe ciało w ten sposób, że kości długie masujemy ruchami podłużnymi góra- dół, zawsze przy ruchu w górę nacisk jest intensywniejszy, a przy ruchu w dół delikatniejszy. Okolice stawów masujemy ruchami okrężnymi z każdej strony, tj. z przodu, boków i tyłu stawu. Tułów rozcieramy od środka na zewnątrz, ruchami kolistymi najpierw w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie zgodnie z ruchem wskazówek.
Do oleju możemy dodać naturalnych olejków eterycznych, uważając przy tym , aby nie podrażnić oczu. Bezpiecznym olejkiem jest olejek z drzewa sandałowego czy lawendowy, z lawendy wąskolistnej.
Po masażu nadmiar oleju możemy wytrzeć papierowym ręcznikiem, poczekać kilka minut aż się wchłonie, lub wziąć prysznic.