ODDECH

Wydłużając swój oddech, wydłużasz swoje życie.

Im wolniej i ciszej oddychasz, tym bardziej rozszerzone są twoje naczynia krwionośne, umożliwiając lepsze krążenie i rozprowadzenie tlenu w całym ciele .

Uwalnianie tlenu z krwi do komórek uwarunkowane jest stężeniem dwutlenku węgla w komórkach. Obniżenie poziomu CO2 we krwi wywołuje zwężenie tętnicy szyjnej , głównego naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do mózgu. Stopień zwężenia zależy od predyspozycji genetycznych, może dochodzić do 50%!  CO2 zmniejsza również pobudliwość korową, czyli naszą reakcję na bodziec, innymi słowy : mózg kontroluje własną pobudliwość poprzez regulację oddychania. Ponadto oddychanie przez nos nawilża, ogrzewa, i filtruje powietrze, a podczas tego procesu powstaje tlenek azotu, który również bierze udział w regulacji szerokości naczyń krwionośnych, czyli między innymi ciśnienia tętniczego krwi.

W ajurwedzie ćwiczenia oddechowe – pranajamy – są jednym z podstawowych elementów dbania o zdrowie. Prana jest energią życiową, podstawową siłą napędową i organizującą pracę wszystkich form energii działających na poziomie ciała fizycznego i subtelnego. Łączy ciało, umysł i ducha. Jest lekka, subtelna, ekspansywna, odżywcza i jest wyższą formą waty. Ma pięć podtypów :

-prana,      czerpana z powietrza, pokarmu, wody, wrażeń zmysłowych i mentalnych,  skierowana do wewnątrz,  jej główną siedzibą jest głowa , szczególnie rejon trzeciego oka.

-apana,     związana z ruchem w dół i na zewnątrz, zawiaduje wydalaniem, zarówno kału, moczu, nasienia, płodu, krwi menstruacyjnej , jak i wrażeń zmysłowych, emocjonalnych i mentalnych. Jej siedziba jest podbrzusze, związana z żywiołem  wody i ziemi,  ze zmysłem węchu i smaku, czakrą podstawy i krzyża

-udana,    przemieszcza się w górę, zarządza wzrostem ciała, spionizowaniem człowieka, mową, wolą, entuzjazmem, dzięki niej możemy się rozwijać , wzrastać w świadomości,  to ona czyni ciało lżejsze, tak, że łatwiej podnieść osobę przytomną , niż śpiącą, czy martwą. Jej siedzibą jest gardło  rządzące mową i ekspresją siebie samego. Jest związana z eterem i dźwiękiem, oraz zmysłem słuchu

-samana ,     przemieszcza się od obrzeży do centrum ciała,  balansuje, bierze udział w przyswajaniu – w przewodzie pokarmowym pokarmu, w płucach tlenu z powietrza, w umyśle doświadczeń zmysłowych, mentalnych i emocjonalnych. Jej siedzibą jest pępek, w którym skoncentrowana jest energia całego organizmu i skąd rozchodzi  się siedemdziesięcioma dwoma  tysiącami kanałów  po ciele. Jest związana z żywiołem ognia i zmysłem wzroku.

-vyana ,   porusza się na zewnątrz, cyrkuluje po całym ciele i rozprowadza pokarm, tlen, wodę , ale również myśli i  emocje. Ma  siedzibę  w sercu i płucach. Koresponduje z żywiołem powietrza i zmysłem  dotyku.

Prawidłowy przepływ prany we wszystkich jej formach buduje witalność organizmu , a także jest niezbędny do tworzenia, gromadzenia i przetwarzania wszystkich innych energii życiowych w ciele. Bez prany odżas i tedżas nie mogą być spożytkowane. ODDYCHAJ na zdrowie .

Codzienne wyzwania, obowiązki wymagające pełnego zaangażowania,

szybko zmieniająca się rzeczywistość, która zmusza do nieustannej czujności. Wszystko to powoduje ogromne napięcie nie tylko mięśni, ale także całego organizmu, który nieustannie jest w trybie WALKI .
Palpitacje serca, sztywność karku, bóle głowy, trudności z zasypianiem a nawet bezsenność, lęki, niepokój…. to wszystko są skutki życia w naszej cywilizacji , cywilizacji, która nie zna umiaru w eksploatacji ziemi, przyrody, czy człowieka.
Ajurweda proponuje jak zwykle bardzo prostą i przyjazną receptę. Wymaga ona jednak wielkiej konsekwencji i systematyczności. Praktykowana nawet 10 minut dziennie przynosi zaskakujące korzyści :
wycisza umysł, tonuje cały system nerwowy, rozbraja emocje, relaksuje ciało. Tą receptą jest codzienne praktykowanie świadomego oddechu.
Tylko tyle i aż tyle.
Zapraszam na spotkanie, podczas którego poznasz i nauczysz się kojącego, przynoszącego ulgę i chwilę spokoju w codziennym życiu, oddechu. Oddech masz zawsze ”przy sobie„ .

 

Podczas ćwiczeń oddechowych zawsze pamiętamy o tym, aby siedzieć wygodnie z prostym kręgosłupem, tak, aby energia mogła swobodnie płynąć od kości krzyżowej do czubka głowy. Możemy siedzieć na krześle, fotelu, czy kanapie tak , aby stopy ( najlepiej bose ) były oparte o ziemię, możemy też siedzieć w siadzie skrzyżnym , czy na piętach, najważniejsze, aby kręgosłup był prosty, a ramiona swobodnie opuszczone i dłonie oparte na podłokietnikach, lub udach.  Pomieszczenie powinno być czyste, ciche oraz  przewietrzone, może mieć otwarte okno, jeśli nie wieje zbyt mocno.  Każdą praktykę oddechową,  każde ćwiczenie oddechowe kończymy głębokim wdechem, zatrzymaniem powietrza na dłuższą chwilę i spokojnym wydechem  przez nos. Po tym następuje chwila obserwacji, co zadziało się w naszym ciele w związku z ćwiczeniem.

  1. ODDECH BRZUSZNY prawa ręka na klatce piersiowej lewa na brzuchu w okolicy pępka    tylko brzuch unosi się i opada , klatka piersiowa nieruchoma; nabieramy powietrze do dolnych płatów

            -relaksuje

            -detoksykuje

            -wzmacnia układ odpornościowy

            -poprawia trawienie

2) sprowadzamy świadomie  powietrze a) do dołu brzucha

                                          b) w okolice splotu

                                          c) rozszerzamy dolne żebra

                                          d) mostek  ,  szczyty płuc

3) MAHA YOGA PRANAJAMA

napełniamy powietrzem płuca jakbyśmy wlewali wodę do  garnka – od dołu ku szczytom płuc i wypuszczamy powietrze jakbyśmy wylewali wodę z naczynia – najpierw opróżniamy szczyty płuc a następnie wypuszczamy powietrze ze środka i dołu brzucha

    – reguluje tętno  i  ciśnienie krwi, obniża zbyt wysokie

    -dotlenia i doenergetyzowuje SERCE

    -poprawia jakość snu

    -zwiększa koncentrację

    -podnosi energię w ciele

    – zwiększa samoświadomość oddechu

4) BHASTRIKA

               nie można intensywnie praktykować : po zawale serca, do pół roku,  w ciąży, przy     nadciśnieniu , palpitacjach serca, menstruacji.

robimy głęboki wdech do brzucha , przepona unosi się do góry, następnie intensywnie wypuszczamy powietrze nosem przyciągając pępek do kręgosłupa i napinając wszystkie mięśnie brzucha;  klatka piersiowa nie porusza się;  wykonujemy w odpowiednim dla siebie tempie. Zawsze na zakończenie ćwiczenia robimy głęboki wdech i baaardzo długi wydech , po którym wstrzymujemy oddech na tak długo jak możemy bez uczucia duszności i spokojnym wdechem wracamy do normalnego oddychania

– uwalnia toksyny z komórek !!!

-masuje wszystkie wewnętrzne organy w obrębie jamy brzusznej – jelita: cienkie i grube, trzustkę, śledzionę , wątrobę, żołądek i dwunastnicę…

  -silnie pobudza trawienie

  -leczy astmę

  -rozgrzewa

  -spala toksyny

  -ćwiczy mięśnie brzucha

  -obniża cholesterol

  -reguluje cukier

  -wzmacnia płuca

  -spowalnia starzenie

5) KAPALABHATI – ODDECH  BŁYSZCZĄCEGO  CZOŁA

zwany również oddechem wydłużającym życie

    usiądź wygodnie w pozycji z wyprostowanym kręgosłupem , tak aby energia mogła swobodnie przemieszczać się wzdłuż głównych kanałów, ręce oprzyj na kolanach, ramiona muszą być swobodne – to bardzo ważne.

Zrób całkowity , energiczny wydech z napięciem wszystkich mięśni brzucha a następnie krótki , prawie niesłyszalny wdech i znowu mocny , głośny wydech. Jest to ćwiczenie wydechu z krótkimi, biernymi wdechami. Na zakończenie kilkuminutowej praktyki zawsze wydłuż kilka ostatnich wydechów i na sam koniec wstrzymaj wydech tak długo jak to możliwe, po czym weź długi , głęboki wdech i powróć do normalnego oddechu.

  -usuwa wszystkie toksyny z organizmu, popychając je do dróg wydalniczych – idealna praktyka po bhastrice ( 4 )

  -masuje wszystkie wszystkie organy wewnętrz brzucha wraz z jajnikami i prostatą

  -poprawia jakość spermy i jajeczka, leczy niepłodność

  -wspomaga utratę masy ciała

  – obniża poziom cholesterolu

  – leczy cukrzycę

  – wspomaga wydzielanie endorfin zwiększając spokój i zadowolenie

    

       

6) ODDECH NAPRZEMIENNY

          kciukiem prawej ręki zatykamy prawą dziurkę od nosa i wciągamy powietrze lewą dziurką; następnie palcem serdecznym prawej ręki zamykamy lewą dziurkę nosa i wypuszczamy powietrze prawą, a następnie wciągamy powietrze również prawą dziurką. To jest pełen cykl. Powtarzamy całość kilkanaście razy, z czasem wydłużając wydech, wdech i przerwy między nimi.

  -równoważy obie półkule mózgu

  -uspokaja

  -leczy depresję

  – leczy bezsenność

  -wspomaga leczenie padaczki

  – pomaga przy chorobach autoimmunologicznych

  -pomaga w bólach głowy i migrenach

  -obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi

  -równoważy wszystkie energie

6) ODDECH LEWĄ DZIURKĄ

    zatykamy kciukiem prawej ręki prawą dziurkę od nosa i wciągamy powietrze lewą; zamykamy lewą dziurkę palcem serdecznym prawej ręki i wydychamy powietrze przez prawą dziurkę. Powtarzamy kilkanaście razy wdychając powietrze lewą a wydychając prawą dziurką

  -ochładza organizm

  -aktywuje prawą półkulę mózgu – abstrakcyjną, intuicyjną

  -uspokaja

  -obniża złość i agresję

  -obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi

7) ODDECH PRAWĄ DZIURKĄ OD NOSA

  -wdychamy powietrze prawą dziurką od nosa  a  wydychamy lewą, zatykając dziurki palcami jak wyżej

  -aktywuje lewą półkulę mózgu – analityczną

  -obniża cholesterol

  -spala tkankę tłuszczową

  -leczy astmę

  – wydala flegmę

  -pobudza i rozgrzewa organizm

autor  Anna Walacik