ZABURZENIA ODŻYWIANIA
Nadwaga i niedowaga to w psychobiologii ten sam konflikt, tylko przeżywany w
trybie męskim : walki – nadwaga , lub
trybie żeńskim : ucieczki – niedowaga.
Gilbert Renaud mówi, że może nie masz takiego ciała jakbyś chciał mieć, ale na pewno masz takie, jakiego potrzebujesz ?
Tłuszcz jest bardzo ważnym składnikiem ciała w biologii, jego odpowiednio gruba warstwa często ratuje życie, np. :
chroni od zimna, dostarcza energii, unosi na wodzie, sprawia, że jesteśmy po prostu więksi i łatwiej nas zauważyć a trudniej zaatakować.
Główne konflikty biologiczne leżące u podłoża zaburzeń odżywiania są bardzo rozległe, jest to między innymi konflikt tożsamości, konflikt porzucenia, braku czegoś istotnego do przeżycia, niemożność strawienia czegoś, potrzeba ochrony, czy w końcu konflikt dewaluacji estetycznej.
Ajurweda postrzega kłopoty z odżywianiem i prawidłową masą ciała z pozycji trzech podstawowych bioenergii – dosz – każda z nich inaczej reaguje na konkretne pokarmy czy styl życia, każdej co innego służy, a co innego szkodzi. Jeżeli jesteś urodzeniową kaphą i zechcesz mieć figurę modelki , to ogromnym nakładem sił i wyrzeczeń możesz uzyskać taki efekt, ale niestety w niedługim czasie zaczniesz chorować, ponieważ odbiegłaś za daleko od swojej natury. Trzeba poznać siebie, swoją naturę, żeby wiedzieć, gdzie się zatrzymać w pogoni za wypromowanym, jedynie słusznym na obecną chwilę i wydawałoby się „zdrowym” wizerunkiem.
                                                                                                                                                           autor   Anna  Walacik